ورود 8 هواپیمای مسافربری به کشور

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری: هشت هواپیما به کشور وارد شد و تا پایان سال 16 هواپیمای دیگر به ناوگان هوایی اضافه خواهد شد. 

رئیس سازمان هواپیمایی از ورود ۸ فروند هواپیمای غربی به کشور خبر داد و با اشاره به ورود ۱۶ فروند دیگر تا پایان سال، گفت: برای تعیین تکلیف قرارداد بوئینگ مکاتباتی انجام شده است.

به گزارش «انتخاب»، تورج دهقانی زنگنه رییس سازمان هواپیمایی کشوری از مکاتبه با هواپیماسازی بوئینگ برای تعیین تکلیف قرارداد خرید هواپیما از این شرکت آمریکایی و احتمال فعال شدن قرارداد خرید هواپیما از ایرباس و ATR پس از تعلیق چند ساله خبر داد.

بخشی از گفت‌وگوی دهقانی زنگنه معاون وزیر راه و شهرسازی با تسنیم در ادامه می‌آید:

چه تعداد هواپیمای فعال در ناوگان حمل‌ونقل هوایی داریم؟

زنگنه: در زمان حاضر حدود ۱۶۲ فروند هواپیمای فعال در ناوگان هوایی کشور داریم، آنهم در شرایط تحریم و با وجود تحریم‌های ۴۲ ساله. یکی از بخش‌هایی که از همان روز‌های اول پیروزی انقلاب اسلامی مورد تحریم ظالمانه استکبار قرار گرفت، صنعت هوانوردی ایران بود.

اوایل انقلاب چند درصد هواپیما داشتیم و الان چقدر داریم. چقدر مستشار در صنعت حمل و نقل هوایی کار می‌کردند، اما امروز تمام کار‌های صنعت را جوانان ایرانی انجام می‌دهند. قبل از انقلاب خلبان‌های ایرانی برای دوره آموزشی به خارج می‌رفتند، اما امروز در داخل ایران آموزش می‌بینند، خلبان می‌شوند و بعد از آن برای شرکت‌های خارجی کار می‌کند یعنی همه چیز برعکس شده است. الان هم هواپیما با وجود دشواری‌های فراوان وارد مملکت می‌شود.

یعنی پس از خروج آمریکا از برجام هم هواپیما وارد کشور شده است؟

زنگنه: همین الان که ما در خدمت شما هستیم چندین فروند هواپیما وارد کشور شده و مجددا وارد می‌شود. این هواپیما‌ها به تازگی وارد کشور شده آمد که تولید سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ میلادی هستند.

یعنی شرط سنی رعایت شده است؟

زنگنه: بله همینطور است. تعداد زیادی هم هواپیما به زودی وارد کشور خواهد شد.

 چه تعداد هواپیما وارد کشور شده و اینکه آیا به ناوگان شرکت‌ها ملحق شده‌اند؟

زنگنه: تاکنون هشت فروند وارد کشور شده که البته هنوز پرواز نمی‌کنند. اما در آینده خیلی نزدیک پرواز خواهند کرد. شرکت هواپیمایی زیرساخت‌ها را آماده و مجوز پروازی را دریافت کرده اند و در حال آموزش پرسنل فنی این هواپیما‌ها هستند.

این هواپیما‌ها غربی هستند یا شرقی؟

زنگنه: همه این هواپیما‌ها غربی هستند. حدود دو برابر این تعداد نیز یعنی ۱۶ فروند تا پایان سال وارد کشور خواهد شد. البته زمان ورود به صورت قطعی نیست و پیش‌بینی می‌کنیم این هواپیما‌ها در مورد مقرر وارد شوند.

شرکت هواپیمایی این هواپیما‌ها را خریداری کرده‌اند؟

زنگنه: بله، آن‌ها این کار را انجام دادند و هواپیما‌هایی که وارد شده بخش خصوصی انجام داده‌اند، ضمن اینکه شرکت‌های فعالی در حال خرید هواپیما هستند.

 ۱۶ هواپیما (۱۳ فروند هواپیمای ATR و ۳ فروند ایرباس) در دوره برجام به ایران تحویل شد و پس از خروج آمریکا از برجام دیگر هواپیمایی به کشورمان تحویل نشد.

زنگنه: قرارداد ایران با شرکت هواپیمایی ایرباس و ATR به حالت تعلیق درآمده است. در رابطه با قراردادی که با بوئینگ داریم نیز اخیراً نامه نگاری شده که تکلیف این قرارداد روشن شود.

یعنی این احتمال وجود دارد قرارداد‌های ATR و ارباس مجددا فعال شود؟

زنگنه: قطعا این احتمال وجود دارد، اگر گشایشی ایجاد شود حتما آن‌ها باید به این قرارداد‌ها برگردند.

 

منبع: سایت انتخاب

ارسال دیدگاه